22 października 2018, autor: Kamila Kępa-Brożyna 1

Ekspert radzi: Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku różowatego

Te cenne wskazówki pomogą Ci zadbać o skórę.

Ekspert radzi: Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku różowatego iStock
Trądzik różowaty to choroba, która powstaje na skutek procesu zapalnego naczyń krwionośnych. Cierpią na nią w szczególności osoby około 30 roku życia, przeważnie kobiety. Występujące na twarzy, szyi i dekolcie zmiany skórne, zaczerwienienia i poszerzone naczynia krwionośne są bolesne i wyglądają mało estetycznie. Leczenie trądziku może przynosić znaczne efekty i zmniejszyć widoczność objawów. Niestety trądziku da się w pełni wyleczyć, dlatego tak ważna staje się wiedza na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry, która może ograniczyć ryzyko zachorowania.

Wiedza na temat trądziku różowatego wśród społeczeństwa jest znikoma. Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Kantar Millward Brown, w ramach kampanii „Róż się do lekarza” wynika, że ponad 80% Polaków ocenia swoją wiedzę na temat tej choroby jako słabą. Tylko połowa potrafi wskazać najczęstsze objawy choroby i aż 50 proc. Polaków nie wie czy trądzik różowaty można leczyć.

ZOBACZ TEŻ: MOC FERMENTACJI. CORAZ WIĘCEJ KOBIET WYKORZYSTUJE JĄ W PIELĘGNACJI SKÓRY

Niedostateczna wiedza na temat choroby sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka. Na trądzik różowaty chorują głównie osoby powyżej 30 roku życia, głównie rasy kaukaskiej, z I i II fototypem skóry, tzn. ze skórą jasną, źle tolerującą promieniowanie UV. tłumaczy Dr hab.n.med. Aleksandra Batycka-Baran, specjalista dermatolog.

Trudno jest określić co tak naprawdę wpływa na powstawanie trądziku różowatego. Sprzyja temu skłonność do nadmiernego przetłuszczania się skóry oraz niektóre infekcje. Oprócz tego wpływ na występowanie choroby mają czynniki hormonalne oraz zaburzenia układu pokarmowego.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby. Należy stosować wyłącznie dermokosmetyki do skóry wrażliwej i delikatnej , pozbawione konserwantów np. parabenów , barwników, substancji zapachowych . Powinny one zawierać substancje ochronne, odbudowujące barierę lipidową skóry, łagodzące i ewent. wzmacniające naczynia krwionośne. Należy unikać kosmetyków zawierających substancje drażniące np. alkohol. – dodaje dermatolog.

ZOBACZ TEŻ: ZAPYTAŁAM DERMATOLOGA, CZY OSOBY Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM POWINNY SIĘ MALOWAĆ

Istotna jest również szczegółowa obserwacja naszej skóry twarzy. Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych symptomów pojawienia się choroby. Wiele osób liczy na to, że problem sam zniknie i zamiast wizyty u dermatologa, rozpoczyna terapię na własną rękę. Okazuje się jednak, że same kosmetyki nie pomogą w ograniczeniu kolejnych objawów choroby. Znane są czynniki zaostrzające przebieg choroby, których osoby chorujące na trądzik różowaty powinna unikać. Należą do nich m.in.: wysoka temperatura (niewskazane jest korzystanie z sauny, należy unikać gorących kąpieli), słońce, solarium (promieniowanie UV ) - należy stosować odpowiednią ochronę p/słoneczną m.in. kremy z SPF=50. Kolejnymi czynnikami są nagłe zmiany temperatury otoczenia, wiatr, a także ostre i gorące potrawy oraz alkohol , szczególnie czerwone wino i inne używki np. mocna kawa i herbata. – wyjaśnia dermatolog.

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą jedynie zaostrzyć rozwój choroby, co z kolei przekłada się nie tylko na nasz wygląd fizyczny, ale również samopoczucie.

Świadomość tego, że trądzik różowaty jest chorobą, nie zaś wynikiem braku higieny może w znacznym stopniu pomóc osobom, których ten problem dotyka.

Zmiana sposobu myślenia zarówno osoby chorującej, jak i otoczenia zwiększy wrażliwość na problem, co z kolei w wielu przypadkach może przełożyć się na szybsze wykrycie choroby i jej społeczną akceptację.

Zobacz galerię:
Piękna beauty blogerka pokazała swój makijaż! Internauci nie mogą w to uwierzyć!
(7 zdjęć)
Piękna beauty blogerka pokazała swój makijaż! Internauci nie mogą w to uwierzyć!

Polecane wideo

Skomentuj

Wasze komentarze (1)

  • gość23-10-18, 10:59 cytuj
    Niestety mam trądzik różowaty, jestem już trochę po 30 i jak się problem pojawił, to przykrywałam twarz mocno kryjącym fluidem zamiast coś z tym zrobić :P Teraz używam dermo i naturalnych kosmetykow i to chyba jest jedyna droga. Pewnie dla każdego będzie dobre coś innego, u mnie sprawdza się maść nagietkowa i kąpiele w Zabłockiej soli termalnej, które szczególnie dobrze zrobiły mi na dekolt. Trudno znaleźć coś przeciwbakteryjnego bez alkoholu, wiec kąpiele solankowe są dobrą opcją :)