21 kwietnia 2017, autor: mat.partnera 9

Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku?

Biegunka jest taką przypadłością, która może przytrafić się każdemu, niezależnie od płci czy wieku. Jednak w przypadku malutkich dzieci może być naprawdę niebezpieczna! Sprawdź, jakie mogą być przyczyny biegunki u niemowlęcia i jak postępować w takim przypadku!

Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku?

Jak rozpoznać biegunkę u maluszka?


U maluszków karmionych piersią kupka zawsze jest rzadka – jednak w przypadku biegunki pieluszka jest zapełniania dużo częściej jeszcze rzadszą niż zwykle treścią, może też pojawić się śluz, ropa lub nawet krew. Czasami kupka może być zabarwiona na zielonkawo, być pienista oraz wydawać bardzo nieprzyjemny zapach.


Niemowlęta karmione butelką zazwyczaj wypróżniają się rzadziej niż dzieci karmione piersią, jednak nie w przypadku biegunki. Kupka jest płynna lub półpłynna, wsiąkająca w pieluszkę. Można w niej zauważyć też śluz lub krew, niestrawione resztki pokarmu.


W przypadku małych dzieci biegunce dodatkowo towarzyszy zły humor, apatia, rozdrażnienie. Maluszek może mieć wzdęty brzuszek, który może też go boleć – co będzie okazywać poprzez płacz, marudzenie i wierzganie nóżkami. Dziecko nie chce jeść ani pić, oddaje znacznie mniej moczu. Często oprócz biegunki pojawiają się też wymioty i gorączka.


Jeśli Twój maluch nie ma biegunki, ale pojawiają się inne spośród powyższych objawów – może to być inna choroba, np. szkarlatyna. Sprawdź, jak rozpoznać szkarlatynę!


Jak postępować, gdy maluszek ma biegunkę?


Niepokój rodziców powinny wzbudzić nawet trzy za rzadkie kupy – to już znak, że w układzie trawiennym malucha dzieje się coś niedobrego. Trzeba wtedy obserwować dziecko, ponieważ im młodsze maleństwo, tym groźniejsze powikłania odwodnienia!


Aby temu zapobiec, podawaj maluszkowi picie co kilkanaście minut. Najlepiej jest podawać płyn nawadniający, który zawiera elektrolity i sole mineralne. Niemowlęcia z biegunką nie zabieraj na spacery czy zakupy, zostań z nim w domu! Organizm dziecka jest osłabiony, więc maluszek potrzebuje odpoczynku i ciszy. Poza tym jedną z przyczyn biegunek są wirusy, więc łatwo jest zarazić innych.


Biegunka może być objawem poważniejszych dolegliwości, dlatego w każdym przypadku warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. Jeśli maluch ma mniej niż 6 miesięcy, jest to absolutnie konieczne.


Więcej na temat opieki nad maluszkiem w czasie biegunki przeczytasz na www.zdrowemaluchy.pl.


Polecane wideo

Skomentuj

Wasze komentarze (9)

  • gość: Natalia23-05-17, 10:34 cytuj
    Moja córcia miała ostatnio taką biegunkę, że aż musieliśmy jechać do szpitala, bo to nie było normalne u 3 tygodniowego dziecka. na szczęście dostała antybiotyki, ale one ją strasznie osłabiły i płakała, bo żołądek ją ciągle bolał. Skoczyłam do apteki po jakiś probiotyk albo coś no i na szczęście udało mi się kupić active flora i na szczęście pomogło:)
  • gość: Marita11-05-17, 14:47 cytuj
    przy biegunkach nawet u niemowląt bezpiecznie jest brać active flora baby w kropelkach. wystarczy że dodamy do mleka lub picia. Wspiera prawidłową pracę jelit maluszka
  • gość23-04-17, 20:33 cytuj
    Sorry, mam dwojke dzieci, ale tutaj wchodzi zeby sobie zrobic od nich przerwe i poczytac o modzie, a nie o... biegunkach u dzieci :-((((((
Czytaj wszystkie komentarze